تبلیغات
هزار حرف نگفته... - نحوه ورود اسلام به ایران


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :محمدرضا
تاریخ:یکشنبه 7 فروردین 1390-02:42 ق.ظ

نحوه ورود اسلام به ایران

آیا اسلام با  زور شمشیر وارد ایران شد یا با  استقبال ایرانیان؟

متاسفانه این مساله یکی از شبهات ذهنی ایرانیان عزیز است که توسط اسلام ستیز ها و دشمنان دین اسلام مطرح  شده و ورود اسلام به ایران را وحشیانه و به زور شمشیر خلیفه دوم تلقی می کنند و به تبع آن  اسلام را نوعی تحمیل عقیده به ایرانیان به حساب آورده و از این رو آن را بهانه ای قرار میدهند تا احساسات ناسیونالیستی(میهن دوستانه) تحریک شده و زرتشتی گری را در مقابل اسلام علم کرده و اسلام را دینی خشونت طلب و فاقد اعتبار معرفی کنند.

اسلام به ایرانیان تحمیل نشد به 4 دلیل که ابتدا به صورت تیتر و  سپس تفصیلی مورد بررسی قرار می گیرد:

1-اطلاع ایرانیان از اسلام قبل از وقوع جنگ با اعراب

2-پیروزی اعراب بر حکومت فاسد ساسانی به شکل تدریجی و با کمک خود ایرانیان.

3-نارضایتی مردم ایران از دستگاه حکومت تاریخ مصرف گذشته و ظالم ساسانی و برخورد با شعار هایی چون برابری و برادری.

4-نفوذ اسلام در ایران به شکل تدریجی و در طی چند قرن و خدمات ارزنده ایرانیان به اسلام.

1-اطلاع ایرانیان از اسلام قبل از وقوع جنگ با اعراب:

در سال 6 هجری پیامبر اسلام نامه هایی به سران کشورهای جهان نوشت و آنها را به اسلام دعوت کرد خسرو پرویز تنها کسی بود که نامه پیغمبر اسلام را پاره کرد و دستور داد این مرد مدعی پیغمبری را که به خود جرات داده به او نامه بنویسد دستگیر کنند.

 در آن زمان پادشاهی یمن و بحرین تحت فرماندهی ایران اداره می شد و زیر نظر حکومت ساسانی بودند.

فرستادگانی از سمت پادشاه یمن به مدینه آمدند تا در مورد پیغمبر اسلام تحقیق کنند و در صورت لزوم، ایشان را دستگیر و به خسرو پرویز تحویل دهند. اما پیغمبر هنگام ملاقات با آنها خبر مرگ خسرو پرویز به دست پسرش را به آنها می دهند. آن فرستادگان یمنی بعد از تحقیق راجع به صحت این خبر به پیغمبر اسلام ایمان می آورند و پس از آن بسیاری از ایرانیان مقیم یمن مسلمان می شوند و حتی حاکم آنها که دست نشانده حکومت ساسانی بود پس از چندی به اسلام روی می آورد.

پس از یمن حکومت بحرین و ایرانیان مقیم آن دیار هم مسلمان می شوند.

این نشان می دهد که بوی اسلام و تعالیم حیات بخش آن قبل از وقوع جنگ در ایران پیچیده بود.

2-پیروزی اعراب بر حکومت فاسد ساسانی به شکل تدریجی و با کمک خود ایرانیان:

خیلی ناجوانمردانه است اگر حمله ی مسلمانان را هم ردیف حملات مغول یا حمله اسکندر به ایران بدونیم.

جمعیت آن روز ایران حدود 140 میلیون نفر تخمین زده شده( سعید نفیسی کتاب تاریخ اجتماعی ایران) و تقریبا قلمرو ایران نصف دنیا محسوب می شد. در حالی که شبه جزیره عربستان در عصر حاضر 22 میلیون نفر جمعیت داره و در اون عصر قاعدتا بسیار کمتر از این بوده. ضمن اینکه شمارگان نیروهای مسلمان هنگام جنگ با ایران و روم نزدیک به شصت هزار نفر تخمین زده شده.

در آن زمان ایران با تمام مشکلات و از هم پاشیدگی هایی که داشت بسیار نیرومند بود. ایرانیان آن روز چه از نظر سرباز و اسلحه و وسایل جنگی و حتی فنون و آرایش جنگی و چه از نظر کثرت جمعیت و چه از نظر آذوقه و تجهیزات و امکانات دیگر از مسلمانان و اعراب برتری جدی داشتند.

گفته شده سپاه حکومت ساسانی با فیل به جنگ مسلمانان رفت و خیلی از اعراب زیر پای فیلها تلف شدن. (از جمله افراد مشهور، نعمان بن منذر و سعد بن ابی وقاص بودند که زیر پای پیلان له شدند

خاقانی شروانی در قصیده معروف ایوان مداین به این داستان اشاره میکنه:

از اسب پیاده شو، بر نطع زمین نه رخ

زیر پی پیلش بین، شهمات شده نعمان)

سوال اصلی اینجاست که چطور امکان دارد یک مشت عرب بیابانگرد و به دور از تمدن بتوانند با حکومت ساسانی با آن قدرت عظیم مقابله کنند و آن را به کلی محو و نابود کنند؟!

واقعیت این است که علت اصلی شکست سپاه ساسانی از مسلمانها را باید در نارضایتی مردم از حکومت ساسانی جسجو کرد.

  نباید از نظر دور داشت که در جنگ بین اعراب و ایرانیان ریزش نیرو در سپاه ساسانی به تدریج اتفاق می افتاد چرا که جنگ میان مسلمانان و ایرانیان چندین سال طول کشید و از زمان خلیفه ی اول جنگهای برون مرزی اسلام شروع شد و اولین مواجه نظامی اعراب با ایرانیان سالها پیش از خلیفه ی دوم آغاز شد. به عبارت دیگر در چندین جنگ پیاپی مسلمانان با ایرانیان به نبرد پرداختند و سرانجام در دو جنگ نهاوند و قادسیه که مشهورترین آنهاست موفق به پیروزی نهایی شدند.

 

خوشبختانه تاریخ جنگهای اعراب با ایران خیلی خوب ثبت شده است و دارای پیچیدگی و ابهام تاریخی نیست. در این جنگها به تدریج ایرانیان از حکومت و حتی سپاه ساسانی تبری جسته و مسلمان می شدند.

 باید دید چرا آنها به حکومت ساسانی به نوعی خیانت کردند؟ آیا دلیلی جز ناراضایتی از حکومت فاسد ساسانی داشت؟

3-نارضایتی مردم ایران از دستگاه حکومت ساسانی (علت اصلی شکست):

اجتماع آن روز ایران، یک اجتماع طبقاتی بود حتی آتشکده های طبقاتی مختلف با هم فرق داشت. هیچ کس حق نداشت از طبقه ای وارد طبقه ی دیگر شود،تعلیم و تعلم و آموزش و درس خواندن تنها در انحصار اعیان و اشراف و موبد زادگان بود.

این درحالی بود که اسلام با شعارهای برابری و برادری و سادگی وارد ایران شد. پیشنهاد میکنم داستان ملاقات و گفتگوی رستم فرخ زاد سردار ایرانی و یکی از سرداران مسلمان را  هنگام جنگ مورد مطالعه قرار بدهید.

ایرانیانی که قرن ها شاهد اشرافیگری شاهان ساسانی و محرومیت طبقات دیگر جامعه از امکانات اولیه ی زندگی بودند، با مشاهده ی ساده زیستی خلفای اسلامی، از جمله امیرمؤمنان علی (علیه السلام) و عاملان آنها در شهرهای ایران که مثل پایین ترین طبقات مردم زندگی می کردند، به پذیرش آیین اسلام ترغیب شدند.

 حضور صحابه ی بزرگ پیامبر اکرم (ص) در جنگ ها و فتوحات ایران و قبول مسئولیت فرمان داری در نواحی مختلف ایران نیز یکی از عواملی بود که در ترویج اسلام در ایران تأثیر بسزایی داشت.

 سلمان فارسی وقتی از طرف خلیفه برای فرمان داری مداین اعزام شد، مردم آنجا منتظر بودند که او با تشریفات خاصی وارد شهر شود اما سلمان سوار بر الاغی برهنه برای اداره ی امور مردم آن دیار وارد این شهر شد و خدمات ارزنده ای به مردم ارائه داد. این خود از مهم ترین عوامل ترویج اسلام در ایران بود.
نکته مهم اینجاست که ناراضایتی فقط از دستگاه حکومت خسروپرویز نبود و این نارضایتی حدود یک قرن بر ایران حاکم بود چراکه یک قرن آخر حکومت ساسانی دوره ی افول قدرت و فساد دستگاه ساسانی بود.

 اگر مردم تنها از یک پادشاه و نظام فعلی ناراضی باشند ولی به اصل آیین خودشان خوش بین باشند و به آن علاقه داشته باشند هنگام هجوم دشمن خارجی اختلافات داخلی را رها کرده و از مذهب و دین خود حمایت می کنند. اما دین زردشت در اواخر دوره ساسانی به قدری به دست موبد ها فاسد شده بود که ملت باهوش ایران هیچ گاه نمی توانست از روی صمیم قلب به آن عقیده داشته باشد.

وضع جامعه آن روز طوری بود که مردم به دنبال یک حرف نو و تازه بودند و در واقع در انتظار فرج به سر می بردند به عقیده محققین اگر هم اسلام در آن وقت وارد ایران نمی شد، مسیحیت تدریجا ایران را تسخیر می کرد و زرتشی گری را از میان می برد.

کما اینکه یکی از تهدیدهای حکومت ساسانی این بود که مسیحیت از طریق کشور روم وارد ایران شود.و مسیحیان در این امر تا حدودی موفق شده بودند و برخی از مراکز علمی و فرهنگی ایران به دست مسیحیان افتاده بود.

4-نفوذ آرام و تدریجی اسلام در ایران:

یکی از مسائلی که باعث میشود عده ای تصور کنند که اسلام به ایران تحمیل شده این است که گمان میکنند به مجرد شکست سپاه ساسانی، همه مردم ایران بلافاصله مسلمان شدند!

در حالی که نفوذ اسلام در تمام ایران قرنها طول کشید. سه قرن پس از فتح ایران، آتشکده های زرتشتیان در عراق و فارس و کرمان و سیستان و خراسان و آذربایجان و در سراسر ایران برپا بود.

و مردم ایران به آیین های سابق خودشان از جمله زردشتی،صابی،مسیحی و حتی بودایی پای بند بودند.

مردم طبرستان تا حدود سیصد سال هرگز پیام اسلام به گوششان نخورده بود و هم چنان زردشتی بودند.

بخش بزرگی از مردم فارس تا سده ی 11 میلادی مصادف با حکومت سلجوقی هم چنان زردشتی بودند. و هنوز هم که هنوز است در ایران زرتشتی گری جزو اقلیت دینی محسوب شده و به کلی محو و نابود نشده اند.

گذشته از همه ی این ها پس از صد سال از نفوذ اسلام به ایران، ایرانیان به نیروی نظامی بزرگی رسیدند و دولت مستقل تشکیل دادند و قطعا اگر می خواستد و تمایل داشتند  آیین کهن خودشان یعنی همان زردشتی را دوباره زنده می کردند. اما تاریخ نشان میدهد که در مقابل سیاست های ضد اسلامی امویان قیام کردند و نهضتی به اسم شعوبیه یا سیاه جامگان به رهبری ابومسلم خراسانی با شعار دفاع از اسلام حقیقی و رفع تبعیض نژادی بین عرب و غیر عرب به راه انداختند. یعنی مردم ایران طوری به حقیقت اسلام ایمان آورده بودند که برای اسلام حقیقی دست به قیام زدند. نه برای زرتشی گری و تجدید آیین کهن.

در حقیقت ملت با شعور و با کمالات ایران اسلام را بهتر از خود اعراب درک کردند و با حقیقت آن آشنا شدند و در طی قرون متمادی خدمات بزرگی به دین اسلام کردند و در بسط و اشاعه تمدن اسلامی بیش از هر کشوری تاثیر گذار بودند. و مشاهیر بزرگی در شاخه های علوم مختلف از جمله ریاضیات،نجوم،طب،کیمیا(شیمی)،فلسفه،فقه،حدیث،تفسیر و بسیاری از شعرا و هنرمندان دیگر ما در سایه این تمدن پرورش یافتند.

این مساله خود نشان می دهد که اگر ایرانیان اسلام را بیگانه می پنداشتند و آن را از اعراب می دانستند هیچ وقت چنین خدماتی به آن نمی کردند. و در پیشرفت آن کوششی نمی کردند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : چیزی بگو (say sth) 

respawnables hack
چهارشنبه 27 دی 1396 11:53 ب.ظ
من بسیاری از مطالب را در مورد دوستداران وبلاگنویس خواندم اما این مقاله در واقع یک مقاله خوب است، آن را نگه دارید.
Can Pilates make you look taller?
شنبه 18 شهریور 1396 12:40 ق.ظ
When someone writes an piece of writing he/she maintains the image
of a user in his/her brain that how a user can understand it.
So that's why this piece of writing is perfect. Thanks!
Foot Pain
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:40 ق.ظ
I really like what you guys tend to be up too. This sort of
clever work and exposure! Keep up the very good works guys I've you guys to blogroll.
/(¬_¬)
دوشنبه 14 فروردین 1396 07:54 ب.ظ
ریدی با این نوشتنت
اگه بلد نیستی برا چی مینویسیಠ_ಠ
دیگ گوه نخور
بیا اینو بخور...
fu...k
احمد
شنبه 7 اسفند 1395 12:25 ق.ظ
سلام.کسی که ادب را رعایت نمی کند در ایرانی بودنش شک است.زیاد هم به خودتون ننازید چون توفیق اسلامی شدن از شما سلب شده
حمید
سه شنبه 25 خرداد 1395 05:48 ق.ظ
این چ حرفیه اصلا هر کی اسلام رو اورده بشن مهم کسیه ک انتخابش کرده شما ک ناراضی هستی از اسلام چ چیز بدی دیدی ک ناراضی هستی ایا معنی قران از نظر شما ک ناراضی هستی خوب نیست چ چیز بدی در اسلام دیدی کسی ک تو ی کشور کمونیست ک ب هیچی اعتقاد ندارند مسلمون میشه ایا با زور اعراب مسلمون شده یا با چوب اعراب ن تفکرو دانشی ک بدست اورده و با دلش انتخاب کرده یا کسی ک مسیحیه وبا خوندن قران مسلمون میشه ایا اونم ب زور اعراب بوده ن با تفکری ک کرده
جمعه 13 آذر 1394 11:36 ب.ظ
رضا تو میتونی قبول نکنی ولی توهینم نکن به قولی عین من یه دموکرات فمینیم باش تا فندامنتالیست
cyrus
سه شنبه 26 آبان 1394 09:19 ب.ظ
جالبه خیییلی جالبه جهان دم از عدالت حکومت ایران میزنه و ما اون و فاسد میدونیم تف ب غیرت هرچی ایرانیه ک سعی دارن گزشته پاک وطن رو خراب کرده و عرب رو سرتر بدونن

من خودم تا تهه تاریخ و درآوردم فکرنکنید عینه ملت الان کور و بی منطقم و تن ب این حرفا میدم
امید
چهارشنبه 13 آبان 1394 02:36 ب.ظ
کاملا دروغ و کسشعر و خایه مالانه نوشته شده.کیر سگ از اول تا اخر عرب.از ریشه تا الان.کس ننت.همه جای دنیا همه ملتها تلاش میکنن دین خودشونو معرفی کنن.توی مادرجنده دین کامل خودت زرتشت رو ول کردی جای دفاع از کشور و تاریخ و دین اصلی ایران،ولشون کردی از کیر عرب اویزون شدی که مبادا کس خواهرمادر و زن و اول تا اخرت بی کیر بمونه.حرومزاده ی جس.عرب از ریشه تخم حرومه.این هزار حرف نگفته رو بنویس رو کاغذ لوله کن بکن تو کس ننت حرومزاده.
احمد
جمعه 10 مهر 1394 01:07 ق.ظ
اگه پیامبر میخواست ایرانیا رو یکتا پرست بکنه ک بودن کار اشتباهی کرد ...چرا نرفت سراغ اروپا همون روم باستان ک وضعیتش خیلی بدتر از ایرانیا بود
رضا
سه شنبه 7 مهر 1394 06:01 ب.ظ
سلام دوستان من میخواستم بگوییم اگر اسلام دین درستی بود با منطق وتبلیغ وارد ایران میشد نه اینکه با زور شمشیر و کشتار یک عده انسان بیگناه مانند کاری که هم اکنون داعش انجام میدهد ایرانیهای عزیز بجای تعصبات دینی بیایید واقعا تاریخ را مطالعه بفرمایید وکمتر به یکدیگر توهین نمایید در ضمن کسانی که واقعا اسلام را قبول دارند یکبار که شده معنی فارسی قران را بخوانید وروی ان فکر کنید ببینید در قران فقط دم از کشتار انسانها زده شده یا پایمال کردن حقوق خواهرانمان ویا برده داری ویا سکس بازی
شنبه 4 مهر 1394 11:58 ق.ظ
درغکو ها با همین چرندییات این همه سال به ما حکومت کردین
چهارشنبه 11 شهریور 1394 01:51 ق.ظ
کیر عربها تا ته تو کستون جندهاا
چهارشنبه 11 شهریور 1394 01:51 ق.ظ
کیر عربها تا ته تو کستون جندهاا
امید
شنبه 23 خرداد 1394 12:41 ق.ظ
جناب اقای بیخدای ایرانی شمایی ک میگی خدایی وجود نداره و صدوپنجاه ساله ثابت شده تا حالا یه بار به دورو برت نگاه کردی؟اون ماشین دم خونت با اون سیستم پیش پا افتاده ای ک خود بشر دوپا ساخته خودش میتونه خود بخود راه بره یا بوجود بیاد؟مسلما جوابت نه هست.حالا یه نگاه به خورشید و ماه و زمین بنداز که چند میلیارد ساله دارن منظم دور هم میچرخن.اصلا یه نگاه به خودت بنداز ک چقد دقیق درست شدی و هرچی لازم داری بیرون واست آمادس.همه ی اینارو کی گذاشته واست؟خودشون اومده؟خودبه خود؟همون جوری که وجود خدارو انکار می کنی پس ثابت کن اگه کسی اینارو ب وجود نیاورده از کجا اومده؟جوابمو لطفا برام بفرس.
شنبه 19 اردیبهشت 1394 12:28 ق.ظ
سلام یه جمله قشنگی هست میگه لختیم عین باد اما بی شرف نیستیم _ چه مردان و زنانی در مقابل ییگانگان از این سرزمین دفاع کردند چه سرهایی که زده شد چه خون هایی که ریخته شد و چه نام هایی که با سوختن کتاب ها فراموش شدند ولی اگه من و شما یزدگرد رو فراموش کنیم ایران هرگز فراموشش نخواهد کرد سال ها سپری خواهند شد ساعت ها خواهند رفت و تاریخ تحریف نامی از او نخواهد ماند ولی ایران فراموشش نمیکند . اعراب کاری با ما کردند که به کشور مان خیانت کنید به کسانی که برای خاکش جنگیدند فاسد بگوییم نمی دانم از کجا بگم تنها چیزی که در این لحظه به ذهنم میرسد جمله ماکسیموس درپایان فیلم گلادیاتور است..............رویایی بود به نام رم
بی خدای ایران
شنبه 9 اسفند 1393 08:33 ب.ظ
چرا دیکتاتور بازی در میارید ؟ نظر هارو میخوندید بعد شر میکنید ؟! اینم منطقه اسلامیه چون با کوچکترین چیزی به خطر میوفته ؟! هههههههه
بیخدای ایرانی
شنبه 9 اسفند 1393 08:31 ب.ظ
از سرنوشت خاورمیانه و نحوه دیکتاتوریه دینی جمهوری اسلامی مشخصه.پس این همه جنایتی که عمربن خطاب یا همین جده داعش امروزی با توحشی بیشتر در ایران کردند چی ؟! برید خودتون سیاه کنید .پیامبری که در یک روز سر ۹۰۰ اسیر بنی قریظه رو میبره با دیکر بربرهای دورو برش .اخه چیزی به اسم مصالحت حالیشه ؟! اسلام از بدو ساخته شدنش چیزی جز خون و خون ریزی تا حالا نداشته .من واقعن یه سوال دارن اکه خدایی وحود دارد و خدا یکیست چرا اسلام به ادیان دیگه که نحوه عبادتشون فرق میکنه احترام نمیذاره .و خیلی ها به اسم خدا جنایت ها کردن.؟ بیخیال بابا الان صدو پنجاه ساله مشخص شذه خدایی وحود ندارد و تمام ادیان چیزی جز منفعت طلبی نبوذه...خدا اکه وحود داری بیا جواب این همه جنایت رو بده .ظاهرا خودش نمیتونه از خودش دفاع کنه و پیروانش به یاری خداشون میرن !!
سورنا
یکشنبه 26 مرداد 1393 11:57 ب.ظ
فقط در یک جمله بگم که بله امام حسن در جنگ علیه ایران بودند و احضرت علی بعد از اینکه دید عمر به بهانه جهاد اسلامی علیه کفر کوتاه نمیاد امام حسن رو فرستاد تا ایران با خون ریزی فتح نشود وسپس زمانی که دو لشکر در جلوی هم صف افرینی کردند با دیدن امام حسن ایرانی ها شمشیرات خود را برعکس گرفتند و بیشتر صحبت هایی ک در مورد وحشی گری و غارت اعراب است تحریفاتی است که در زمان پهلوی دوم بر علیه اعراب به وجود امده و در مرد حضور امام حسی در شهراقدسیه اصفهان منابع بسیار قابل اتکایی است
عادل
چهارشنبه 25 تیر 1393 02:24 ق.ظ
پوریا .. شما که از دو قرن سکوت میحرفی شما هم یه سر به چاپ دوم دو قرن سکوت بزن و ببین دکتر زرین کوب چگونه از عدم وجود علم کافی خودش در مقدمه چاپ دوم این کتاب در زمان چاپ اولش میگوید و معذرت خواهی میکند و کتاب های بامداد اسلام و کارنامه ی اسلام و تاریخ اجتماعی ایران .. ایشان را بخوان تا بفهمی
مجید
پنجشنبه 15 فروردین 1392 03:57 ب.ظ
زیاد چت است
پنجشنبه 15 فروردین 1392 03:55 ب.ظ
[شی
سمیرا
سه شنبه 22 اسفند 1391 01:25 ق.ظ
برو گمشو بابا عرب پرست اشغال
مسعود
جمعه 27 بهمن 1391 11:49 ق.ظ
عالی بود
پوریا
سه شنبه 26 دی 1391 10:04 ب.ظ
یه سر به کتاب(دو قرن سکوت)از دکتر زرین کوب بزن.............................میفهمی واقعیت چیه.
یک وطن پرست
شنبه 2 دی 1391 02:36 ق.ظ
آخه نفهم...خودتو گاو فرض کردی دیگه مارو عین خودت ندون..یه جا نوشتی ایرانیا با فیل به جنگ با مسلمانان رفتند.اینطور که توهه حیف نون نوشتی فکر میکنن ما رفتیم به بهونه دین غارت کنیم.بنویس ایران با فیل به دفاع از خاک خود در مقابل هجوم عرب جاهلیت پرداخت.
حالا اگه تخمشو داری اینو شر کن.
کسکش
لیاقت امثال شما خایمالی عارابه
pedram
جمعه 26 آبان 1391 09:54 ب.ظ
ممنون
ولی قانع کننده نبود
سمان
سه شنبه 1 آذر 1390 04:03 ب.ظ
عالیه بازم بنویس
امیر مهدی جعفری
پنجشنبه 14 مهر 1390 11:24 ق.ظ
چرت است
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر