تبلیغات
هزار حرف نگفته... - تحلیل های آسان(آهستان - امید حسینی)


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :محمدرضا
تاریخ:دوشنبه 14 آذر 1390-04:23 ب.ظ

تحلیل های آسان(آهستان - امید حسینی)

ولایت فقیه بدعت امام خمینی است! همه مراجع با ولایت فقیه مخالفند! آیت الله فلانی هم اعتقادی ندارد! شهید مطهری مخالف ولایت فقیه بود! اهل تسامح و تساهل بود! اصلاح‌طلب بود! مثل مصباح اهل تکفیر نبود! آقای مصباح اهل تکفیر است! خشن است! تند است! افراطی است! نماینده اسلام طالبانی است! مطهریِ زمان نیست! این مقایسه کلا اشتباه است!

هاشمی، آقای خامنه‌ای را رهبر کرد! آقای خامنه‌ای به آقای هاشمی مدیون است! آقای خامنه ای جواب زحمات آقای هاشمی را به خوبی نداد! آقای خامنه ای گفت نظر من، همان نظر احمدی‌‌نژاد است! آقای خامنه ای گفت دولت احمدی‌نژاد رمال نیست! موسوی گفته بود رمال است! آقای خامنه ای در نماز جمعه مردم را تهدید کرد! گفت همه را می‌کشیم! آقای خامنه ای مخالف علوم انسانی است! آقای خامنه‌ای گفت علوم انسانی به درد نمی‌خورد! …

قصاص بد است! ضد انسانی است! مخالف حقوق بشر است! آمنه چشمش را از دست داده اما مجید هم گناه دارد! جوابِ اسیدپاشی، اسید نیست! جواب قتل، اعدام نیست! دلارایِ قاتل، هنرمند است! یعقوبِ تروریست، وبلاگ نویس است! ریگیِ جنایتکار، ریگی به کفش ندارد! …

*********************

سابقا اگر برای نوشتن یک مقاله یا یک تحلیل ساده درباره موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و هنری، کمی تحقیق و تدبیر و تفکر و مصاحبه و مدرک و سند لازم بود، امروز دیگر به این چیزها احتیاجی نیست. کافیست سری به وبلاگستان فارسی بزنید تا همه چیز را به صورت ساده و روان جلوی چشمتان ببینید. برعکسِ پایان نامه، فروشی هم نیست، مفتِ مفت!

سابقا اگر برای پنهان کردن حقیقت و یا مخالفت با واقعیت، کمی رنگ و بوی منطق و استدلال به نوشته و مقاله می‌دادند، امروز دیگر همان هم رنگ باخته؛ چرا که با سر هم کردن دو پاراگراف، کلا ریشه هر منطقی را می‌زنند. منطق یعنی همان عبارات کوتاه، یعنی همان تحلیل آسان!

البته مختصر نویسی خاصیت دنیای مجازی است. همه چیز آنقدر سریع در حال پیشرفت است که آدم نمی‌تواند وقتش را بیهوده تلف کند. باید با زمان پیش رفت. حتی جلوتر از زمان. تندخوانی را برای همچین مواقعی ساخته‌اند. کسی حال و حوصله خواندن متون طولانی را ندارد. اصلا طولانی نوشتن در وبلاگ‌نویسی خوب نیست. باید از جملات کوتاه استفاده کرد. بلندترین مفاهیم را باید در کوتاهترین عبارات بیان کرد. آسانترین تحلیل، کوتاه‌ترین تحلیل است.

این دستورالعمل به بهترین شکل ممکن امروز در دنیای مجازی ما ایرانیان مورد استفاده قرار می‌گیرد. وبلاگستان فارسی پر است از عبارات و تحلیل‌های کوتاه و آسان. مشابه آنچه ابتدای این مطلب نوشتم. از خبرهای سیاسی تا اظهارنظرهای دینی تا قضاوت درباره شخصیت‌های دینی و مذهبی تا رد کردن حقانیت یک دین و آیین تا زیر سوال بردن احکام الهی و اهانت به مقدسات و …

البته تحلیل‌های آسان، این روزها به مدد شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های وب‌دویی آسان‌تر هم شده است. دیگر نیازی به یک مطلب هزار کلمه‌ای وبلاگی نیست، با یک جمله‌ی کوتاه در فیس بوک، فرندفید و یا گوگل ریدر می‌شود تکلیف همه چیز را روشن کرد. حتی مسائلی که سالها و قرن‌ها فکر و اندیشه پشت سرش بوده و برای اثبات و ردش کتابها و مقالات بسیار نوشته شده و آدمهای زیادی آمده و رفته‌اند.

و از آنجایی که هنر نزد ما ایرانیان است و بس، شبکه های اجتماعی، عرصه‌ای شده است برای بروز اندیشه‌های بلند فلسفی، مذهبی، اعتقادی، سیاسی و فرهنگی ما؛ و چه استعدادهای درخشانی هم در این عرصه به دنیا معرفی کرده‌ایم. در حالی که همین شبکه ها معمولا برای خارجی ها جایی است برای اعلام خبر پوست کندن یک پرتقال!

کاش این مساله فقط به کوتاه نویسی و مختصرنویسی اینترنتی محدود می‌شد. خاصیت مسحور کننده دنیای مجازی، دنیای حقیقی آدمها را هم کم و بیش تحت تاثیر قرار می‌دهد، مخصوصا آنهایی را که غرق دنیای مجازی هستند. پس ممکن است این روحیه‌ی تحلیل‌گری آسان، به جامعه هم سرایت کند و آدمها خودشان را بی نیاز از منطق بدانند و صرفا براساس شنیده‌ها و شایعات و یا ذهنیت خودشان درباره همه چیز و همه کس قضاوت کنند. برخی حتی سعی می‌کنند تحلیل‌های آسان خود را با ژستی محققانه و بی‌طرفانه اما به شیوه‌ای ژورنالیستی بنویسند تا عمق کوتاه تحلیلشان مشخص نشود.

نتیجه‌اش این می‌شود که یک دفعه می‌بینیم ۶۲۳۶ آیه‌ی قرآن، در یک آیه خلاصه می‌شود. مثلا «لا اکراه فی الدین» را همه حفظند!

و یا صحیفه ۲۱ جلدی امام خلاصه می‌شود در چند پاراگراف خاص. گاهی هم عمدا و سهوا دو سه پاراگراف جدید به صحیفه اضافه می‌شود. مثلا «سپاه نباید مردم را بزند!» منبع؟ جلد چهارم صحیفه. یعنی جلدی که مربوط به سخنان قبل از انقلاب امام است!

و یا از کل آثار شهید مطهری، یک پاراگراف بیرون کشیده می‌شود درباره روحانیت شیعه و انقلاب اسلامی و به این ترتیب تکلیف شهید مطهری هم با ولایت فقیه روشن می‌شود! و کسی از آقای نویسنده نمی‌پرسد که شهید مطهری این سخنان را کی و کجا و در چه تاریخی و در چه مبحثی مطرح کرده است؟ این جمله، پس و پیشی نداشته؟ زمان و مکان در آن نقشی ندارد؟

موارد زیادی از این تحلیل های اینترنتی وجود دارد که شاید در فرصتی دیگر به برخی از آنها اشاره ‌کنم. مواردی که تحلیل گرانِ آسان پسند، به راحتی یکی را بالا را می‌برند و دیگری را پایین می‌آورند. یا با مقایسه ساده‌ی دو شخصیت مختلف در دو زمان مختلف، یکی را اصلاح طلب و دیگری را خشونت طلب می‌نامند. یکی را اهل گفت و گو و دیگری را مخالف آن معرفی می‌کنند. آه و ناله می‌کنند که کجایی مطهری که اعتقاد داشتی مارکسیست‌ها هم باید آزاد باشند؟ و نتیجه‌ی ساده این تحلیل ِ آسان این می‌شود که مطهری آزاداندیش بود و مصباح دشمن آزادی! گویا شهید مطهری همه عمرش را با مخالفانش فالوده می‌خورده و آقای مصباح هم کاری جز تکفیر نداشته و ندارد!

گاهی تیترهای خاصی را علم می‌کنند که ربط چندانی با محتوای متن ندارد. چون با رواج تندخوانی و کم بودن وقت و زمان، شاید خیلی‌ها حوصله‌ی خواندن کل مطلب را نداشته باشند! مثل موضوع حمایت شهید مطهری از تدریس مارکسیسم در دانشگاه که اگر به اصل سخنرانی مراجعه کنیم، متوجه شرط منطقی و استدلال قوی شهید مطهری و ایستادگی او در برابر دروغ‌های مدعیان آزادی مخصوصا کمونیست‌ها می‌شویم.

متاسفانه گاهی در پس چنین تحلیل‌های آسانی، ردپای آدم‌هایی دیده می‌شود که خود را نخبه، فرهیخته و یا روشنفکر می‌دانند. طبعا شیوه این آدمها در رد و اثبات قضایا باید شیوه‌ای علمی و منطقی باشد اما در عمل عکس این حالت را می بینیم. یعنی پناه بردن به همان تحلیل آسان!

............................

و چقدر سخت است امید حسینی عزیز بحث کردن با مردمی که فقط با تحلیل های مختصر و آسان اظهار فضل می کنند و ذهن و فکرشان طاقت و ظرفیت تحلیل های محکم و پیچیده را ندارد. 

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نوع مطلب : دل درد 

What is the Ilizarov method?
یکشنبه 15 مرداد 1396 07:27 ب.ظ
Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was wanting
to know your situation; we have developed
some nice practices and we are looking to trade strategies with others, why
not shoot me an email if interested.
What is leg length discrepancy?
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:48 ب.ظ
Hello there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one?
Thanks a lot!
BHW
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 06:58 ق.ظ
Every weekend i used to go to see this web site, for the reason that i wish for enjoyment, as this this web page conations actually
nice funny material too.
پنجشنبه 11 تیر 1394 10:40 ق.ظ
در دوران پسا تحریم هیچکس دلواپس نخواهد بود
محمدرضا
پنجشنبه 17 آذر 1390 02:38 ب.ظ
عقل و هوش همه یکسانه اما سطح اطلاعات و هوشیاری و قدرت تحلیل همه یکسان نیست.
مهدی
دوشنبه 14 آذر 1390 06:29 ب.ظ
همه ی مردم می تونن حرف بزنن. عقل و هوش همه یکسانه ولی هرکسی طرز بیان خودشو داره.
تعجب می کنم یک راننده ی تاکسی وقتی می ره پای منبر مسئولین می شه آگاه و فهیم و انقلابی وقتی تو تاکسی حرف سیاسی می زنه می شه بی سواد!

من تو این کشور تنها چیز محکمی که در مقابل حرفام دیدم باتوم بود..
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر